Historie

V.A.R. vznikli v roce 1989 v Liberci, od kteréhož data chlastají v nezměněné sestavě. Název kapely pochází od piva Vratislavice, kdysi prý dobrého ...

Sestava: Jiří "Vyczka" Vyčítal-bass guitar, Janˇ"Sznegh" Brtko-guitar, Martin "Shoopy" Šmejc-guitar, Pavel "Berun" Berger-vocal, Jan "Jeny" Janota-drums, jen krátce v první sestavě od září do listopadu 1989 před Shoopym hrál Vláďa Vokurka.

V počátcích se kapela rezentovala dvěma demáči a též dvěma kousky na sampleru "Ultrametal"(1990). Pod stejnou firmou, tedy Monitor, vychází i první fošna nazvaná "Personal Destruction"(1992). Dokonce se v televizi objevuje i sklepní klip k jedné ze skladeb Prdel Evropy, který se umístil na 15.místě tehdejší TV hitparády.

Pohasínající sláva thrash metalu znamená pro kapelu toliko vyhazov od Monitoru, ne však změny v hudební produkci a tak se pět pivařů upisuje undergroundové firmičce Taga. Druhá deska se objevuje v roce 1995-Závislost,ke které byl vytvořen klip ke skladbě Otrava.

Kapela pomalu ale neúnavně pokračuje ve své produkci, tu a tam zpestřené účastí na samplerech Taga Records a v roce 1998 se objevuje s třetí dlouhohrající fošnou "Pod vodou" ... název, jak vysvětluje kapela, se netýká až tak povodní, které naši zemi předtím postihly, jako mezilidských vztahů. Od této řadovky se datuje spolupráce se studiem Miloše Dodo Doležala, kapela na ní má nebývale tvrdý, nový moderní sound.

Čtvrtou deskou "Rozdvojen ale schopen"(2001) kapela přesvědčuje všechny, že má stále co říct, což podporuje i na žádaných živých vystoupeních. Za zmínku stojí i fakt, že ani staré časy nejsou zapomenuty a tak se k fanouškům dostává remasterovaná podoba demo nahrávek na CD obohacených o další chuťovky-Dvojdemo remastered (2002).

K 15ti letům kapely vydává agilní firmička Zero Budget Production EP vinyl "15 Years fast like Bikila"(2004) ,kde kapela natočila a znovunahrála 4 starší skladby nazpívané v angličtině!

Pátá řadovka "Za pět minut po smrti" (2007) opět natočená ve studiu Dodo Doležala přináší brilantní zvuk a nový hit Sudety.

Rok 2009 je rokem turné k oslavám 20ti leté existence kapely a vyvrcholí živě natočeným záznam v brněnském klubu Melodka. Záznam vyšel na DVD/CD "Thrahs and drink till death, 20 years alive" v roce 2010. Live koncert byl sestříhán a zrežírován Radimem Bittnerem a zmástrován ve studiu Dodo Doležala, a je natočen v HD kvalitě tak,aby příp. mohl vyjít v budoucnu na Blueray formátu! Na koncertu účinkovala řada hostů (Big Boss, Mirek Kovář) a jako bonus je vložen i zremástrovaný starý koncert z roku 1990 z Chomutova.

ke 20ti letům kapely dostávají fanoušci i luxusní edici prvního dema No Place to Hide (LP,2009) na vinylovém vydání pod značkou Doomentia Records.

V témže roce se kapela účastní jednou skladbou na sampleru "Rockové Vánoce (koledy v rockovém podání, s hostem Luckou Roubíčkovou) a v roce 2010 vydává časopis Pařát "Tribute to Debustrol, kde V.A.R. natáčí svoji verzi skladby Svět co zatočí s tebou.

Většinu hudby má na svědomí Šnek za pečlivého dozoru zbytku kapely. Texty, které plodí Berun, jsou česky (aby jim bylo rozumět) a pojednávají o chlastu, šukání, společenských problémech, ničem a dalších hodnotných záležitostech.  • myspace
  • bandzone

    Počet návštěv
    digit digit digit digit digit digit
    Dnes:  133